Jak się nauczyć tańczyć na wesele?

Pierwszy taniec jest jednym z najważniejszych punktów programu każdego wesela. Młodzi chcąc wypaść jak najlepiej przed rodziną i przyjaciółmi często decydują się na kurs tańca tuż przed tym wyjątkowym dla nich dniem. Kiedy rozpocząć naukę, jaką choreografię wybrać?

Kiedy zapisać się na kurs tańca?

Warto zadać to pytanie mimo, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie ma dwóch identycznych osób. Jednej parze nauka przychodzi łatwiej, a drugiej trudniej. Wiele osób decydujących się na naukę pierwszego tańca nigdy wcześniej nie uczyło się tańczyć. Dodatkowo jeżeli nie uczęszczamy na imprezy i nie potrafimy tańczyć, czy też nie lubimy tego robić to sygnał żeby nauki nie zostawiać na ostatnią chwilę.
Często zdarza się, że pary przychodzą tydzień, czy dwa przed ślubem żeby cokolwiek zatańczyć i wtedy pojawiają się schody. Gdy jest się już na finiszu przygotowań do wesela para dodatkowo jest mocno zestresowana samą uroczystością. Nauka tańca i samych kroków, które trzeba zapamiętać, ładna rama, którą trudno utrzymać oraz rytm, w tym przypadku jest utrudniona. Czy zatem starczy nam zaledwie kilka dni, żeby oswoić się z nową wiedzą i ładnie zatańczyć pierwszy taniec?

Jaki rodzaj tańca wybrać?

Jeśli chcemy szybko nauczyć się pierwszego tańca to zrezygnujmy z walca wiedeńskiego, który jest jedną z trzech najczęściej wybieranych choreografii. Walc wiedeński jest piękny, ale zazwyczaj bardzo szybki. Oznacza to, że trzeba mieć lepszą technikę niż w przypadku tańców użytkowych (discofox) czy walca angielskiego, który po prostu jest wolniejszy i przez to wybacza niektóre błędy techniczne.
Discofox to ciekawa opcja. Zachęcam do niej osoby, które chcą poza ułożeniem choreografii na pierwszy taniec nauczyć się również tańczyć z innymi do każdego rodzaju muzyki. Pierwszy taniec powinien odzwierciedlać charakter pary. Jeśli więc jesteście żywiołowi i pełni energii to ten taniec jest właśnie dla Was.

Czy discofox można zatańczyć do wolnej muzyki?
Tak! Dobierając odpowiedni utwór możemy zatańczyć wolno i bardziej elegancko, czy nawet romantycznie. Kroki tańca i muzyka mogą nadać choreografii odpowiedni wydźwięk.

Walc wiedeński a pierwszy taniec?
Walc wiedeński poza dobrą techniką wymaga od pary, aby miała ona również dobrą kondycję. Pierwszy taniec powinien trwać około 2.20-2.40 min. W przypadku walca wiedeńskiego jest to naprawdę długo.
Profesjonalni tancerze, których występy widzimy w telewizji w niczym nie przypominają występów osób początkujących. Należy zdać sobie sprawę, że aby taniec wyglądał lekko i przyjemnie trzeba spędzić wcześniej kilka godzin dziennie na sali i pomnożyć to przez kilka lat. Wszystko wymaga czasu. Przychodząc na zajęcia radzimy również nie upierać się przy konkretnym utworze. Instruktorzy Krakowskiej Szkoły Tańca służą pomocą przy wyborze muzyki, która będzie odpowiednia do naszych umiejętności tanecznych. Pozostając przy walcu wiedeńskim są walce wolniejsze i szybsze, dlatego rekomendujemy by wybrać te pierwsze. Pierwszy taniec ma być przyjemnością, a nie dodatkowym źródłem stresu dla młodej pary.

Pierwszy taniec to współpraca narzeczonych ze sobą nawzajem.

Przy nauce pierwszego tańca bardzo ważna jest również współpraca narzeczonych między sobą. Z naszego doświadczenia wynika, że zazwyczaj partnerkom taniec przychodzi łatwiej. Drogie Panie, dajcie zatem trochę więcej czasu swoim narzeczonym. Muszą się oni najpierw oswoić się z faktem, że będą tańczyć pierwszy taniec.
Kolejnym krokiem w naszej edukacji jest wspomniana wcześniej odpowiednia postawa, rytm, kroki. Na początku nauki to jest naprawdę dużo dla partnera, który poza tym wszystkim, co stara się opanować powinien jeszcze prowadzić w tańcu. Należy się zatem uzbroić w cierpliwość i spokojnie starać się pomóc naszemu partnerowi. Nie poprawiajmy więc go co 5 sekund bo może się okazać, że to jemu nie starczy cierpliwości na naukę. Skoro już z nami przyszedł na zajęcia to zazwyczaj zależy mu żeby nauczyć się tańczyć.
Nie zostawiajmy zatem pierwszego tańca na ostatnią chwilę. Bo może się okazać, że nasz narzeczony nie chciał się uczyć, ale na przykład dzięki odpowiedniemu podejściu instruktora zaczęło mu zależeć i chce tańczyć, a czasu na naukę już nie ma, bo za późno zapisaliśmy się na pierwszą lekcję.